یزد مرکز تولید کاغذ از سنگ آهک، stone paper

یزد مرکز تولید کاغذ از سنگ آهک

یزد مرکز تولید کاغذ از سنگ آهک
استان یزد به عنوان اولین مرکز تولید کاغذ از سنگ آهک در کشور و چهارمین کشور تولید کننده کاغذ سنگی در جهان معرفی شد. کاغذ تولید شده با کربنات کلسیم موجود در سنگ آهک در این مرکز برتری های زیادی نسبت به کاغذ تولید شده در کشور های دیگر دارد.
از جمله برتری های کاغذ سنگی تولید شده در ایران می توان به دو طرفه بودن این کاغذ اشاره نمود در حالی که نمونه های خارجی کاغذ سنگی یک طرفه هستند.
مواد اولیه برای تولید کاغذ سنگی داخلی بوده و این مواد شامل پودر کربنات کلسیم است که از سنگ آهک به دست می آید و هشتاد درصد کاغذ سنگی را شامل می شود دومین ماده پلی اتیلن است که یک ماده پلاستیکی و غیر سمی است این دو ماده با مقدار کمی مواد دیگر ترکیب می شود و گرانول هایی تولید می کنند که از آن ها کاغذ سنگی تولید می شود.

کاغذ تولید شده با سنگ آهک دارای ویژگی هایی از جمله:

  • ضد آب و روغن بودن
  • مقاوم بودن در برابر کشش و پارگی
  • شعله ور نشدن یا دیر سوختن
  • بافتی یکنواخت و کاملا نرم
  •  مقاوم بودن در برابر حشرات به دلیل نبود بافت سلولزی
  • عدم تاثیر پذیری از دمای محیط

کاغذ سنگی تجزیه پذیر است و موقع تجزیه هیچ ماده ی سمی و گاز گلخانه ای تولید نمی کند بنابراین موجب آلودگی هوا نمی شود، از طرفی در تولید آن از آب استفاده نمی شود به همین دلیل پساب صنعتی ندارد و نیازی به قطع درختان نیست پس به عنوان یک محصولی که حامی محیط زیست است شناخته می شود.

کاغذ تولید شده با کربنات کلسیم

کاغذ تولید شده با کربنات کلسیم موجود در سنگ آهک در ضخامت های نازک، متوسط و ضخیم تولید می شود که ضخامت نازک آن در صنایع مختلفی همچون کاغذ تحریر، چاپ و نشر، تولید انواع لیبل ها و… ، ضخامت متوسط آن در تولید کتاب های نفیس و نقشه های راهنما و نوع ضخیم آن در تولید بسته بندی مواد غذایی و آرایشی، مقوا و پوستر های ضخیم، کارت پستال و تبریک ،دکوراسیون (کاغذ دیواری و روکش ام دی اف) و… مورد استفاده قرار می گیرد.

کاغذ تولید شده با کربنات کلسیم، stone paper

دلیل استفاده از کاغذ سنگی در صنایع نامبرده این است که کاغذ سنگی زیبایی خیره کننده ای دارد که به دلیل بافت نرم و کاملا یکنواخت آن می باشد به علاوه چاپ روی کاغذ سنگی بسیار باکیفیت است و نیازی به خدمات تکمیلی پس از چاپ ندارد و همچنین صرفه اقتصادی داشته و دوام و طول عمر بالایی دارد.

یزد مرکز تولید کاغذ از سنگ آهک

همچنین ببینید

طرح توجیهی خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم

طرح توجیهی خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم برای آگاهی از طرح توجیهی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.