مقرون بصرفه بودن تولید کاغذ سنگ، کاغذ سنگی یزد

مقرون بصرفه بودن تولید کاغذ سنگ

مقرون بصرفه بودن تولید کاغذ سنگ
مقرون به صرفه بودن تولید کاغذ از سنگ آهک یکی از مواردی است که این پروژه تولیدی را امکان پذیر نموده است. و به صرفه بودن از لحاظ اقتصادی و منطقه ای همان عاملی است که سبب شد تا ایران در زمینه تولید کاغذ سنگی وارد شود.
دانشمندان ایرانی قبل از راه اندازی تنها کارخانه کاغذ سنگی خود، شرایط منطقه و هزینه های انجام شده برای تولید کاغذ سنگی را بررسی نموده و به این نکته رسیدند که تولید کاغذ سنگی مقرون به صرفه بوده و با شرایط منطقه و کشور نیز کاملا سازگار است.
برای تولید کاغذ سنگی از کربنات کلسیم موجود در سنگ آهک به عنوان مواد اولیه استفاده شده و درختی برای این منظور قطع نمی شود. ضمن اینکه تولید کاغذ از سنگ بدون نیاز به مصرف قطره ای آب بوده و در صورت جایگزین شدن کاغذ سنگ با کاغذ های سلولزی می توان حجم زیادی آب شیرین را ذخیره نمود.
اگر تنها همین دو نکته را در نظر بگیریم، مشخص می شود که تولید کاغذ سنگی برای کشوری همچون ایران که با کمبود بارندگی مواجه بوده و جنگل های آن نیز در معرض زوال و نابودی قرار دارند. و در عوض سرشار از منابع سنگ آهک است، همان اختراعی است که مدت ها منتظر آن هستیم تا بتوانیم نیازمان به کاغذ و مقوا را بدون آسیب دیدن طبیعت مرتفع کنیم.

کم هزینه تر بودن کاغذ سنگی نسبت به دیگر کاغذ ها

تولید کاغذ سنگی همچنین نسبت به تولید دیگر کاغذ ها کم هزینه تر است. زیرا علاوه بر مصرف انرژی، الکتریسیته را به میزان بسیار کمتر از دیگر کاغذها مصرف می کند، از انرژی های تجدید ناپذیری همچون نفت و گاز نیز استفاده نمی کند. همچنین برای تولید کاغذ سنگی آبی مصرف نشده و تولید پساب صنعتی نیز ندارد.

کم هزینه تر بودن کاغذ سنگی نسبت به دیگر کاغذ ها، کاغذ سنگی یزد

بنابراین هزینه های پرداخت شده برای افزودن آب به مواد اولیه و دفع پساب صنعتی حاصله، برای کاغذ سنگی به صفر می رسد.

مقرون بصرفه بودن تولید کاغذ سنگ

همچنین ببینید

طرح توجیهی خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم

طرح توجیهی خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم برای آگاهی از طرح توجیهی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.