تفاوت کاغذ سنگی با کاغذ گلاسه یا تحریر، stone paper

تفاوت کاغذ سنگی با کاغذ گلاسه یا تحریر

تفاوت کاغذ سنگی با کاغذ گلاسه یا تحریر
میان کاغذ سنگی با کاغذ های گلاسه و یا تحریر تفاوت های زیادی وجود دارد. این تفاوت ها باعث شده اند که کاغذ تولید شده از سنگ در مدت کوتاهی بتواند جایگزین کلیه کاغذ و مقواهای تولید شده از چوب درختان شود.
تفاوت میان کاغذ سنگی با کاغذ های سلولزی مختلف از جمله کاغذ های گلاسه و تحریر به قدری زیاد است که عده ای با نامگذاری کاغذ سنگی مخالف بودند. و بر این عقیده بودند که بهتر است به آن فیلم سنگی گفته شود.
این تفاوت ها در بافت کاغذ سنگی نهادینه شده و شخصیت آن را تشکیل داده اند. همچنین تمامی ویژگی هایی که موجب ایجاد تفاوت میان آنها شده اند، عواملی هستند که نقاط ضعف کاغذ های سلولزی به شمار رفته و هزینه های زیادی برای رفع آن ها انجام می شود.
یکی از این ویژگی ها مقاومت بالای کاغذ تولید شده از سنگ است. زیرا این کاغذ در برابر عوامل زیادی از قبیل:‌ کشش و پارگی، آسیب حشرات، تغییرات دمایی، قرار گرفتن در معرض آب و روغن و نیز شعله ور شدن مقاومت بالایی داشته و آسیبی نمی بیند.
هریک از این ویژگی هایی که به شکل خلاصه بیان شده دنیایی از شگفتی بوده و سبب می شوند تا کاغذ کربنات کلسیم به مراقبت هایی که عموما از محصولات سلولزی انجام می شود، نیازی نداشته و دوام و طول عمر آن بالا باشد.

کاغذ سنگی یا گلاسه مخملی

کاغذ سنگی با تمام تفاوت هایی که با کاغذ های گلاسه و تحریر دارد، اما کار کردن با آن بسیار آسان بوده و نیازی به تدارک دیدن تجهیزات متفاوتی برای انجام عملیات مختلف بر روی آن نیست. بلکه با همان وسایل مورد استفاده در کار با کاغذ های سلولزی سازگار است.

کاغذ سنگی یا گلاسه مخملی، stone paper

بطور مثال: کاغذ سنگی در هنگام انجام کارهای چاپی، رفتاری مشابه کاغذ گلاسه داشته و به مرکب و تجهیزات متفاوتی نیاز ندارد. و به همین دلیل گاهی به آن گلاسه مخملی نیز گفته می شود. با این تفاوت که کار چاپی را با کیفیت بالاتری ارائه می دهد.

تفاوت کاغذ سنگی با کاغذ گلاسه یا تحریر

همچنین ببینید

طرح توجیهی خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم

طرح توجیهی خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم برای آگاهی از طرح توجیهی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.