واحد های تولید کاغذ سنگی در ایران، stone paper

واحد های تولید کاغذ سنگی در ایران

واحد های تولید کاغذ سنگی در ایران
واحدهای تولید کاغذ سنگی در ایران در حال حاضر تنها در دو شهر یزد و شبستر قرار دارند. اما واحدهای تولیدی دیگری نیز در حال انجام کارهای مربوط به احداث و راه اندازی خطوط تولید خود بوده و در آینده ای نه چندان دور می توانند از تولید کنندگان این محصول باشند.
تولید کاغذ سنگی برای نخستین بار در سطح خاورمیانه در ایران و در دو شهر یزد و شبستر انجام شد. دانشمندان و مهندسین حاضر در این دو منطقه، هر یک روش و دانشی متفاوت را برای تولید کاغذ از سنگ آهک استفاده می نمایند.
اما کاغذ سنگی تولید شده در هر دو منطقه از کیفیت و کارایی خوبی برخوردار بوده و می تواند با نمونه های خارجی خود وارد رقابت شود. در هر دو شهر برای تولید کاغذ سنگ از سنگ آهک های داخلی باکیفیتی استفاده می شود.

تولید کاغذ سنگی در شبستر

در شهرستان شبستر و با کمک صندوق تعاونی روستایی دانشمندان توانسته اند کاغذسنگی متفاوت و منحصر به فرد را تولید نمایند. مهندسین این شهر کاغذ سنگی مربوط به هر صنعتی را با فرمولاسیون ویژه ای تولید می نمایند.

تولید کاغذ سنگی در شبستر، stone paper

رزین مورد استفاده در تولید این کاغذ سنگی ها، پلی پروپیلن است که با نام اختصاری PP شناخته می شود. PP پلیمری غیر سمی و تجزیه پذیر بوده و هیچگونه خطری را متوجه محیط زیست نمی نماید. بلکه در برابر نور مستقیم خورشید نیز شکسته شده و به چرخه طبیعت باز می گردد.

تولید کاغذ سنگی در یزد

تولید کاغذ از سنگ آهک در شهرستان یزد در مقیاس بزرگتری انجام شده و سرمایه گذاری انجام شده برای احداث و راه اندازی این کارخانه بسیار بیشتر است. این کارخانه سالانه ۵۰۰۰ تن کاغذ سنگی مرغوب را تولید می نماید.

تولید کاغذ سنگی در یزد، stone paper

پلیمر استفاده شده در این کارخانه پلی اتیلن (PE) پرچگال بوده که همانند پلی پروپیلن پلیمری تجزیه پذیر و دوستدار محیط زیست است. این ماده همان ماده ای است که برای ضد آب و مقاوم نمودن برخی کاغذها همانند پوششی بر روی آنها قرار می گیرد.

واحد های تولید کاغذ سنگی در ایران

همچنین ببینید

طرح توجیهی خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم

طرح توجیهی خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم برای آگاهی از طرح توجیهی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.