صنعت کاغذ سنگی کشور ایران

صنعت کاغذ سنگی کشور ایران

صنعت کاغذ سنگی کشور ایران
صنعت کاغذ سنگی کشور ایران یکی از مهم ترین صنایع به شمار می آید زیرا از خارج شدن ارز از کشور برای تهیه کاغذ مورد نیاز کشور جلوگیری می کند، همچنین ایران را از دسته کشور های مصرف کننده کاغذ خارج کرده و به تولید کننده کاغذ سنگی تبدیل می کند.
صنعت تولید کاغذ سنگی در کشور ایران از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا در کشور ایران به دلیل اقلیم خشک قطع درختان برای تولید کاغذ با محدودیت مواجه می باشد به همین دلیل به واردات کاغذ روی آوردند که موجب فقیر شدن کشور و از دست رفتن چرخه تولید می شد.
از طرفی با وجود منابع غنی و سرشار سنگ آهک و شرایط آب و هوایی مناسب برای تولید کاغذ سنگی به جای فروش مواد معدنی به دیگر کشور ها امکان تولید کاغذ وجود دارد که هم نیاز بازار داخلی به کاغذ را برطرف می کند و هم با توسعه کارخانه و در نتیجه افزایش تولیدات زمینه فروش کاغذ سنگی را به دیگر کشور ها فراهم می کند.
از اینرو کشور از پیشرفت جا نمانده و می تواند به جای اینکه مصرف کننده کاغذ دیگر کشور ها باشد در راستای کشور های تولید کننده نیز قرار گیرد از اینرو تولید کنندگان کاغذ سنگی می توانند به مشکلاتی که برای مصرف کاغذ بود پایان بدهند.
مکانیزه شدن صنعت تولید کاغذ از کربنات کلسیم موجب پرداخت هزینه ی کمتر و همچنین صرف زمان کمتری برای تولید این کاغذ شده است از اینرو تولید کاغذ سنگی به جای کاغذ سلولزی بسیار به صرفه تر است.

استفاده از کاغذ سنگی در صنایع مختلف

استفاده از کاغذ سنگی در صنایع مختلف

از کاغذ سنگی در صنایع مختلف استفاده می شود. این صنایع با یکبار استفاده از کاغذ سنگی آن را به راحتی جایگزین کاغذ های سلولزی کرده اند زیرا این کاغذ هنگام استفاده بسیار باکیفیت تر و لذت بخش تر است. از کاربرد کاغذ سنگی در صنایع مختلف می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • برای تولید کارتن های مقوایی و لمینت کردن روی آن ها و همچنین تولید هارد باکس
  • برای تولید کاغذ دیواری با طراحی های شیک و طول عمر بالا
  • در تولید کتاب های نفیس جهت دیر کهنه یا فرسوده شدن
  • تولید ظروف یکبار مصرف و همچنین بسته بندی مواد غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی
  • تولید روکش های ام دی اف
  • در صنعت چاپ و نشر (بیشترین استفاده از کاغذ سنگی در این صنعت می باشد)
  • تولید انواع لیبل های پشت چسبدار، رولی و…
  • تولید انواع هدایای تبلیغاتی مثل تقویم رومیزی، سررسید و ساک دستی
  • در تولید لوازم تحریر، دفترچه یادداشت، ماهنامه ها و…
صنعت کاغذ سنگی کشور ایران

همچنین ببینید

طرح توجیهی خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم

طرح توجیهی خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم برای آگاهی از طرح توجیهی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.