مواد اولیه تولید کاغذ از سنگ

مواد اولیه تولید کاغذ از سنگ

مواد اولیه تولید کاغذ از سنگ
مواد اولیه برای تولید کاغذ از سنگ که به مقدار زیادی در ایران یافت می شود عبارتند از: پودر کربنات کلسیم، پلی اتیلن و مقدار کمی از مواد افزودنی، لازم به ذکر است که برای تولید کاغذ سنگی از هیچ نوع انرژی تجدید ناپذیری استفاده نمی شود.
تولید کاغذ سنگی به عنوان یک محصول حامی محیط زیست در ایران بسیار مورد توجه قرار گرفته است زیرا تولید این کاغذ متناسب با شرایط جغرافیایی ایران و همچنین وجود مواد اولیه فراوان امکان پذیر است.

مواد اولیه تولید کاغذ سنگی

مواد اولیه ای که برای تولید کاغذ سنگی به کار می رود پودر کربنات کلسیم موجود در سنگ آهک است که می توان آن را از منابع سنگ آهک کشور و حتی ضایعات سنگ آهک دیگر کارخانه ها به دست آورد (کربنات کلسیم حدود هشتاد درصد کاغذ سنگی را تشکیل می دهد).
ماده ی دیگری که در تولید کاغذ سنگی استفاده می شود پلی اتیلن است که حدود 15 درصد بافت کاغذ سنگی ایرانی را تشکیل می دهد و درصد ناچیز باقی مانده مواد افزودنی را شامل می شود. این مواد در دستگاه های تولید کاغذ سنگی با یکدیگر ترکیب می شوند تا رول های کاغذ سنگی تولید شود.

مواد اولیه تولید کاغذ سنگی

برای تولید کاغذ سنگ از چه انرژی استفاده می شود؟ تولید کاغذ از سنگ بدون استفاده از انرژی های تجدید ناپذیر انجام می شود و تنها انرژی مورد استفاده در این کارخانه انرژی برق است که به میزان ناچیزی مورد استفاده قرار می گیرد.
تولید کاغذ از سنگ آهک هیچ گونه آسیبی به محیط زیست نمی رساند، زیرا هیچ گونه گاز سمی و یا پساب صنعتی در مراحل تولید، بازیافت و تجزیه کاغذ سنگ تولید نمی شود و همچنین تولید کاغذ سنگ بدون استفاده از الیاف سلولزی موجود درختان و مصرف آب انجام می شود.

جایگزین کاغذ سنگ به جای سایر کاغذ ها

آیا می توان کاغذ سنگ را جایگزین انواع کاغذ ها کرد؟ امکان جایگزینی کاغذ سنگ به جای سایر کاغذ ها در صنایع مختلف وجود دارد زیرا کاغذ سنگی ویژگی های بهتری از کاغذ سلولزی دارد به طوریکه در سال های آینده فقط این کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه کاغذ سنگ در صنعت چاپ جایگاه ویژه ای کسب کرده و بیشترین استفاده از کاغذ سنگ را دارد و علت آن چاپ پذیری کاغذ سنگ باکیفیت بالا است در حالی که قیمت مناسب تری دارد.
تنها صنعتی که در آن از کاغذ سنگی استفاده نمی شود صنعت تولید دستمال کاغذی است و این به خاطر بافت ضد آب این کاغذ است.

مواد اولیه تولید کاغذ از سنگ

همچنین ببینید

طرح توجیهی خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم

طرح توجیهی خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم برای آگاهی از طرح توجیهی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.