موارد استفاده از کاغذ سنگ

موارد استفاده از کاغذ سنگ

موارد استفاده از کاغذ سنگ
از موارد استفاده از کاغذ سنگ می توان به صنعت چاپ، بسته بندی، تحریر و… اشاره نمود. کاغذ سنگ در گراماژها و ابعاد مختلفی و در ضخامت های نازک، متوسط و ضخیم در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

کاغذ سنگی در صنعت چاپ

چرا از کاغذ سنگی در صنعت چاپ استفاده می شود؟ کاغذ سنگی به این دلیل که دارای بافتی نرم و انعطاف پذیر است و سطحی کاملا صاف دارد و همچنین کیفیت چاپ بر روی آن بسیار بالاست در صنعت چاپ مورد استفاده قرار گرفته است.

کاغذ سنگی در صنعت چاپ

علاوه بر این استفاده از کاغذ سنگی در چاپ صرفه اقتصادی نیز دارد به این دلیل که کاغذ تولید شده از سنگ آهک بافتی کاملا نفوذ ناپذیر دارد بنابراین چاپ به روی آن مرکب کمی مصرف می کند از اینرو به صرفه تر از سایر کاغذ ها می باشد.

کاغذ سنگی در صنعت بسته بندی

از کاغذ سنگی در بسته بندی مواد غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی استفاده می شود. از مزایای استفاده از کاغذ سنگی در بسته بندی این است که:

  1. کاغذ سنگی کاملا بهداشتی است.
  2. کاغذ سنگی با مواد درون بسته بندی واکنش نمی دهد.
  3. بسته بندی با کاغذ سنگی ظاهری زیبا دارد.
  4. بسته بندی با کاغذ سنگی مقاوم است به عبارتی به سادگی پاره یا مخدوش نمی شود.
  5. این بسته بندی ها به دلیل بافت غیر قابل نفوذ از خیس شدن بسته بندی جلوگیری می کنند.

کاغذ سنگی در صنعت تحریر

از کاغذ سنگی در صنعت تحریر استفاده می شود زیرا این کاغذها بافتی لطیف و نرمی دارند که به راحتی می توان با وسایل نگارشی به روی آن نوشت.

کاغذ سنگی در صنعت تحریر

این کاغذ ها انعطاف پذیرند، بنابراین از محل تاشده نمی شکنند و همچنین در مقابل آب نفوذ ناپذیرند از اینرو به سادگی کهنه و فرسوده نمی شوند و برای مدت زیادی می توانند ظاهر خود را حفظ کنند.

کاغذ سنگی در تولید کاغذ دیواری

برای تولید کاغذ دیواری می توان از کاغذ سنگی استفاده نمود که این کاغذ دیواری برتری هایی نسبت به کاغذ دیواری تولید شده با کاغذ های سلولزی دارد از جمله:

  1. کاغذ دیواری تولید شده با کاغذ سنگی ظاهر زیبا تر از کاغذ دیواری های تولید شده با دیگر کاغذ ها دارد.
  2. طول عمر کاغذ دیواری تولید شده با کاغذ سنگی بیشتر است، زیرا در برابر کشش و پارگی مقاوم است علاوه بر این چون در بافت آن الیاف سلولزی وجود ندارد توسط موریانه ها و… خورده نمی شود.
موارد استفاده از کاغذ سنگ

همچنین ببینید

طرح توجیهی خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم

طرح توجیهی خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم برای آگاهی از طرح توجیهی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.