نقش سنگ آهک در تولید کاغذ کشور

نقش سنگ آهک در تولید کاغذ کشور

نقش سنگ آهک در تولید کاغذ کشور
سنگ آهک در تولید کاغذ کشور نقش بسیار مهمی بر عهده دارد زیرا می توان کاغذی تولید کرد که در ساخت آن نیازی به چوب درختان نیست و به جای آن از پودر کربنات کلسیم موجود در سنگ آهک که درصد بالایی از بافت این کاغذ را تشکیل می دهد استفاده می شود.
ظرفیت تولید کاغذهای سلولزی در کشور محدود است به گونه ای که برای تامین کاغذ مورد نیاز کشور باید از کشور های دیگر کاغذ مورد نیاز را خریداری کرد. خرید کاغذ از دیگر کشور ها معایب زیادی به همراه دارد. با کشف روش تولید کاغذ از سنگ در کانادا کشور های دیگری از جمله چین، تایوان و ایران نیز به تولید این کاغذ روی آوردند زیرا این کشور ها دارای معادن فراوان سنگ آهک هستند.

سنگ آهک در تولید کاغذ سنگی

سنگ آهک در تولید کاغذ سنگی نقش بسیار مهمی بر عهده دارد زیرا درصد بالایی از بافت کاغذ سنگی را پودر کربنات کلسیم موجود در سنگ آهک تشکیل می دهد. کاغذ سنگی تولید شده در ایران کیفیت بالاتری از کاغذ سنگی های تولید دیگر کشور ها دارد زیرا درصد بیشتری از بافتش (حدود هشتاد درصد) از کربنات کلسیم موجود در سنگ آهک است.
در کشورهایی که سنگ آهک به فراوانی یافت نمی شود تولید کاغذ سنگ با محدودیت مواجه است و حتی واردات سنگ آهک برای تولید کاغذ سنگ هزینه ی بالایی به همراه دارد که موجب بروز ضرر می شود.

سنگ آهک در تولید کاغذ سنگی

برای تولید کاغذ از سنگ آهک نیازی به برداشت فراوان از منابع سنگ آهک نیست زیرا می توان این کاغذ را از ضایعات سنگ آهک کارخانه های سیمان سازی و تولید کننده سنگ های مرمر و… تولید کرد به طوریکه کیفیت کاغذ تولید شده با ضایعات همانند کاغذ تولید شده از معادن سنگ آهک باشد. بنابراین تولید کاغذ سنگی موجب از بین رفتن یا کمبود سنگ آهک نمی شود.

مزیت تولید کاغذ از سنگ برای کره ی زمین

تولید کاغذ از سنگ آهک برای کره ی زمین مزیت های بی شماری به همراه دارد که برخی از آن ها در ادامه آمده است:

  • جلوگیری از آسیب وارد کردن به طبیعت با جایگزینی تولید کاغذ سنگ به جای تولید کاغذ سلولزی، زیرا تولید کاغذ سلولزی با از بین بردن درختان به همراه است در حالی که تولید کاغذ سنگی هیچ کدام از این عیب ها را به همراه ندارد.
  • عدم استفاده از آب به عنوان یک ماده کمیاب در تولید کاغذ سنگی موجب شده نه پساب صنعتی تولید شود که آلودگی آب ها را در پی داشته باشد و نه مصرف بالای آب به عنوان یک ماده ی کمیاب را دارد.
  • از تغییر الگوی بارش و دمای زمین با عدم تولید گازهای گلخانه ای در تولید کاغذ سنگی جلوگیری می شود.
  •  عدم تولید زباله و انباشته شدن آن پس از استفاده از کاغذ سنگی زیرا این کاغذ به آسانی در طبیعت و حداکثر پس از یکسال تجزیه می شود.
نقش سنگ آهک در تولید کاغذ کشور

همچنین ببینید

طرح توجیهی خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم

طرح توجیهی خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم برای آگاهی از طرح توجیهی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.