چرا کاغذ سنگی صنعت سبز بشمار می آید؟

چرا کاغذ سنگی صنعت سبز بشمار می آید؟

چرا کاغذ سنگی صنعت سبز بشمار می آید؟
چرا کاغذ سنگی صنعت سبز به شمار می آید؟ تولید کاغذ سنگی به عنوان نقطه عطفی برای تلاش در کاهش آلودگی های محیط زیست و جبران آسیب های وارد شده به آن بشمار می آید به همین دلیل به صنعت سبز معروف است.
کاغذ سنگی به عنوان یک محصول تولید شده در سالهای اخیر بنابر دلایلی که در ادامه آمده است نقش مهمی در حمایت از طبیعت دارد.

نقش کاغذ سنگی در کاهش آلودگی هوا

نقش کاغذ سنگی در کاهش آلودگی هوا

کاغذ سنگی در کاهش آلودگی هوا نقش مهمی را ایفا می کند زیرا تولید کاغذ سنگی به دلیل عدم استفاده از خمیر های سلولزی حاوی مواد سمی، پلیمر های نفتی و همچنین عدم نیاز به رنگبری در تولید، هیچ گونه گاز سمی و گلخانه ای را تولید نمی کند. علاوه بر این سوزاندن این کاغذ و تجزیه آن نیز هیچگونه آلودگی در پی ندارد.

جبران آسیب های وارد شده به طبیعت با کاغذ سنگی

تولید زباله و انباشت آن در طبیعت هر روز با رشد بیشتری مواجه هست به طوری که موجب تخریب محیط زیست می شود. بیشترین حجم این زباله ها را کاغذ، مقوا و نایلون های تجزیه ناپذیر تشکیل می دهند، این در حالی است که با جایگزینی کاغذ سنگ به جای کاغذ، مقوا و نایلون های مذکور می توان بخشی از آسیب های وارد شده به طبیعت را جبران کرد زیرا کاغذ سنگی حداکثر یکسال در طبیعت باقی می ماند و سپس بدون آسیب رساندن به محیط تجزیه می شود.

جلوگیری از آلودگی و مصرف آب با تولید کاغذ سنگی

جلوگیری از آلودگی و مصرف آب با تولید کاغذ سنگی

در تولید کاغذ سنگی آب استفاده نمی شود بنابراین همانند تولید کاغذ های سلولزی برداشت بی رویه از منابع محدود آب را در پی ندارد، به همین دلیل پساب صنعتی تولید نمی کند و موجب آلودگی آب های جاری و زیر زمینی نمی شود.

عدم استفاده از منابع تجدید ناپذیر انرژی

در تولید کاغذ سنگی نیازی به استفاده از منابع انرژی تجدید ناپذیر مانند نفت، گاز و… نیست. بنابراین از مصرف بی رویه این منابع جلوگیری کرده و از پرداخت هزینه بالا برای تولید کاغذ جلوگیری می کند، همچنین استفاده از این مواد تجدید ناپذیر تولید گاز های گلخانه ای و مواد سمی را در پی دارد.

آیا تولید کاغذ سنگی آسیب به منابع را در پی دارد؟

آیا تولید کاغذ سنگی آسیب به منابع را در پی دارد؟

آیا تولید کاغذ سنگی آسیب به منابع را در پی دارد؟ برخی افراد بر این باورند که با برداشت بی رویه از منابع سنگ آهک در آینده با فقدان این ماده در کشور مواجه خواهیم شد، اما این چنین نیست زیرا:

  • سنگ آهک به عنوان فراوان ترین ماده روی زمین به میزان زیادی در ایران یافت می شود. بنابراین با برداشت از آن ها با مشکل کمبود سنگ آهک مواجه نمی شوند.
  • برای تولید کاغذ از سنگ آهک لزوما نیاز به برداشت از منابع طبیعی سنگ آهک نیست بلکه می توان از ضایعات سنگ آهک کارخانه های استفاده کننده از این ماده برای تولید کاغذ سنگ استفاده کرد.
چرا کاغذ سنگی صنعت سبز بشمار می آید؟

همچنین ببینید

طرح توجیهی خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم

طرح توجیهی خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم برای آگاهی از طرح توجیهی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.