کاغذ سنگی تولید شده در ایران

کاغذ سنگی تولید شده در ایران

کاغذ سنگی تولید شده در ایران
کاغذ سنگی تولید شده در ایران برتری هایی نسبت به نمونه ی خارجی خود دارد و می تواند در رقابت با آنها به عنوان بهترین نمونه انتخاب شود. از برتری های آن دو طرفه بودن، نرمی و لطافت بیشتر و در صد ناچیزی از مواد پلاستیکی در بافت این نوع کاغذ می توان اشاره نمود.

مواد اولیه تولید کاغذ سنگی

مواد اولیه تولید کاغذ سنگی

مواد اولیه برای تولید کاغذ سنگی کاملا داخلی بوده و به فراوانی در کشور یافت می شود. این مواد شامل کربنات کلسیم موجود در سنگ آهک و پلی اتیلن و درصد ناچیزی مواد افزودنی می باشد که با هم ترکیب شده و طی فرایندی به کاغذ تبدیل می شوند لازم به ذکر است که در تولید آن از آب استفاده نشده و همچنین نیاز به سفید کننده های اسیدی ندارد.

کاغذ سنگی ایرانی و خارجی

تفاوت کاغذ سنگی ایرانی و خارجی در چیست؟ درصد مواد پلاستیکی به کار رفته در بافت کاغذ سنگی خارجی بین 30 درصد تا 40 درصد می باشد، اما در کاغذ سنگی ایرانی درصد مواد پلاستیکی بسیار ناچیز است، حدود 80 تا 85 درصد از بافت کاغذ سنگی ایرانی کربنات کلسیم می باشد و تنها 15 تا 20 درصد از مواد پلی اتیلن استفاده شده است.
کیفیت چاپ بر روی کاغذ سنگی ایرانی در دو طرف کاغذ یکسان بوده و بالا می باشد، ولی در کاغذ سنگی خارجی کیفیت چاپ فقط در یک طرف آن بالاست. بافت هر دو نوع کاغذ سنگی ایرانی و خارجی کاملا ضد آب و مقاوم است.

ویژگی کاغذ سنگی ایرانی

ویژگی های زیاد کاغذ سنگی در هر دو حالت تولید و همچنین استفاده، موجب شده انتخاب بهتری نسبت به کاغذ های سلولزی باشد.

ویژگی کاغذ سنگی ایرانی

از ویژگی های کاغذ سنگی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • مقاومت کششی بالا و مقاوم در برابر پارگی
  • بافتی نرم و انعطاف پذیر
  • مقاوم در برابر نفوذ آب و ذرات گرد و غبار
  • مقاوم در برابر خوردگی توسط حشرات
  • شعله ور نشدن و مقاوم در برابر آتش
  • چاپ پذیری عالی

موارد استفاده از کاغذ سنگی

از موارد استفاده کاغذ سنگی می توان به صنعت چاپ و نشر، بسته بندی مواد غذایی و آرایشی و… ، تولید انواع لیبل، لوازم التحریر، کاغذ دیواری، ساک دستی، تقویم و کاتالوگ، لمینت روی کارتن های مقوایی و تولید هارد باکس اشاره نمود.

کاغذ سنگی تولید شده در ایران

همچنین ببینید

طرح توجیهی خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم

طرح توجیهی خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم برای آگاهی از طرح توجیهی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.