یزد پیشگام صنعت تولید کاغذ سنگ در کشور

یزد پیشگام صنعت تولید کاغذ سنگ در کشور

یزد پیشگام صنعت تولید کاغذ سنگ در کشور
استان یزد به عنوان پیشگام صنعت تولید کاغذ از سنگ آهک در کشور تاثیرات مثبت زیادی را برای کشور و همچنین صنایع مختلف به همراه داشت که بخشی از آن ها در این مقاله توضیح داده شده اند.
پس از اینکه کاغذ سنگی در کشور کانادا تولید شد توجه کشور های زیادی را برای تولید این محصول به خود جلب کرد چرا که این کاغذ به عنوان یک صنعت سبز از قطع درختان برای تولید کاغذ، استفاده از انرژی های تجدید ناپذیر و همچنین مصرف بی رویه آب جلوگیری کرده و گام مهمی برای جبران آسیب های وارد شده به طبیعت به حساب می آید.
چین، تایوان و ایران تنها کشور هایی که توانستند همانند کانادا به تولید کاغذ از سنگ روی آورند چرا که دارای منابع فراوان سنگ آهک بودند و همچنین شرایط منطقه ای بسیار مناسبی داشتند.
کشور ایران تولید کاغذ از سنگ آهک را با توجه به شرایط اقلیمی بسیار مناسب در استان یزد راه اندازی نمود. طرح ریزی برای اجرای پروژه و همچنین فرمول تولید و تهیه دستگاه های کارخانه و راه اندازی خطوط تولید در مدت زمان یک الی دو سال انجام شد، سرانجام در سال 1395 اولین کارخانه تولید کاغذ سنگی ایران در استان یزد تاسیس شد.
این کارخانه توانست اولین تولیدات کاغذ سنگی در ایران را به صورت سالانه 5000 تن در سال برساند و بخشی از نیاز بازار را به کاغذ برطرف نماید.

یزد تولید کننده کاغذ سنگ کشور

استان یزد به عنوان اولین تولید کننده کاغذ از سنگ کشور و چهارمین کارخانه تولید کاغذ سنگی در جهان از اهمیت بالایی برای کشور برخودار است زیرا:

  • بخشی از کمبود کاغذ و محدود بودن تولیدات را برطرف می کند.
  • دستاوردی مهم برای کشور به دلیل جلوگیری از واردات کاغذ، نابودی تولید کنندگان و همچنین فروش مواد معدنی به صورت خام بشمار می آید.
  • با افزایش تولیدات می تواند نیاز برخی از کشور های دیگر را از طریق صادرات برطرف نماید که تاثیرات مثبتی بر رفاه کشور و افزایش نقدیگی و… خواهد داشت.

یزد تولید کننده کاغذ سنگ کشور

  •  از قطع درختان و از بین بردن مراتع به طور گسترده ای جلوگیری می کند و کاهش آلودگی هوا، آب های زیر زمینی و… را به دنبال دارد و از گرم تر شدن زمین جلوگیری می کند.
  • برداشت از منابع انرژی تجدید ناپذیر برای تولید کاغذ های معمولی به طور بی رویه ای انجام می شود بنابراین با تولید کاغذ سلولزی از منابع انرژی تجدید ناپذیر برداشت کمتری صورت می گیرد.
یزد پیشگام صنعت تولید کاغذ سنگ در کشور

همچنین ببینید

طرح توجیهی خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم

طرح توجیهی خط تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم برای آگاهی از طرح توجیهی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.